Emlakkulisi

EMLAKKULİSİ.COM

SEKTÖR EMLAK

ANTALYA ekonomisinde tarım ve turizm başta olmak üzere birçok sektörde özellikle Rusya’nın etkisiyle yaşanan olumsuz tablolar, gayrimenkul sektöründe de ciddi şekilde hissedildi.

ANTALYA ekonomisinde tarım ve turizm başta olmak üzere birçok sektörde özellikle Rusya’nın etkisiyle yaşanan olumsuz tablolar, gayrimenkul sektöründe de ciddi şekilde hissedildi.

Antalya’da uzun yıllardır yerli ve yabancılara yönelik gayrimenkul sektöründe hizmet veren Özgün Grup bünyesindeki Helmann firması Yönetim Kurulu Başkanı ve ekonomist Selman Özgün, gayrimenkul sektörünün zor günler yaşadığını söyledi. Her ne kadar ’2017 çok güzel geçecek, yatırımlarımızı hızlandırıyoruz’ diyen şirket patronları görülse de onların da kara kara düşündüklerini dile getiren Selman Özgün, "2017 yılında dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik konjonktür nedeniyle birçok sektör gibi gayrimenkul sektörü de durgunluk dönemini yaşıyor. Hammadde ve malzemelerin ithal olmasından dolayı üretici açısından bir maliyet artışı olmuştur" dedi.

SENETLE SATIŞ DÖNEMİ BAŞLADI

Olumsuz piyasa koşulları nedeniyle talebin durma noktasına geldiğine işaret eden Özgün, "Yatırımcılar banka faiz riskini önümüzdeki dönem belirsizliklerinden dolayı satın almamakta ve kredili yatırımlar konusunda imtina eder olmuşlardır. Kurumsal gayrimenkul şirketleri kredili satışlar yanında vadeli satışlara yönelmişlerdir. Gayrimenkulde senetle satış dönemi başlamıştır. Kira miktarları azalmıştır" dedi.

YABANCI YATIRIMCI SAYISI DA DÜŞTÜ

Yabancı yatırımcı sayısının da düştüğünü ve yatırımcı profilini değiştirdiğini aktaran Selman Özgün, "Daha çok Irak, Suriye ve İran devletleri vatandaşları gayrimenkul yatırımcısı konumuna geçmiştir" dedi. Her ölçekte üretici firmanın, yaptırılan iş karşılığı gayrimenkul vererek ödeme yapma yolunu tercih eder olduğunu kaydeden Özgün, "İş karşılığı gayrimenkul vererek ödeme yapma oranı çok yüksek hale gelmiştir. Bu nasıl olmaktadır? Müteahhit yaptıracağı iş karşılığında nakit ödemek yerine üretmekte olduğu projesinden pay vererek ödeme yapmaktadır" dedi.

DOĞRU MALİYETLE YATIRIM ZAMANI

Gayrimenkul piyasasında yalnızca yükselirken değil piyasa düşerken de iyi kazançlar elde edilebileceğine dikkat çeken Özgün, "Profesyonel yatırımcılar düşen piyasaları çok daha fazla sever. Çünkü daha alım sırasında maliyet avantajı yakalamak ve satıcıları düşük fiyatlara zorlamak mümkündür. Şimdi doğru maliyetle yatırım zamanıdır. Ancak piyasaya ters yönde hareket edenler yatırımdan büyük kazançlar elde edebilir" diye konuştu.

http://emlakkulisi.com/antalyada-gayrimenkul-sektoru-zorda/512852