DHA - 21ARALIK 2016- Salı Grubu Toplantısı - SELMAN ÖZGÜN


Toplantının açılışında konuşan Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç, geçen cumartesi günü Kayseri'de yaşanan terör saldırısı ve Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a düzenlenen suikasti kınadı. Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Şenol Kantarcı, 'Politika aracı olarak sinema' konulu sunum yaptı.

'ABD Ulusal Güvenliğinde Hollywood' başlığıyla sunumuna başlayan Prof. Dr. Şenol Kantarcı, ABD'nin hem ülke çıkarları hem de pazar anlamında film sektörünü kullandığını dile getirdi.

'AKTÖRLER ÖZEL YETİŞTİRİLİYOR'

ABD'nin ulusal ve uluslararası çıkarları için askeri filmlere her türlü desteği verdiğini anlatan Prof. Dr. Kantarcı, Sylvester Stallone, Chuck Norris, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Steven Seagal, Mel Gibson, Sigourney Weaver, Denzel Washington, Morgan Freeman ve Ben Affleck gibi aktörlerin de özel olarak yetiştirildiklerine dikkati çekti.

ABD'NİN REKLAMI YAPILIYOR

Hollywood filmlerinde üstün ABD teknolojisinin izleyicinin beynine nakşedildiğini vurgulayan Prof. Dr. Şenol Kantarcı, filmlerde; ABD kahramanlığı ve cesaretinin işlendiğini kaydetti. Filmlerde ABD'nin, özellikle nerede ters giden bir problem varsa bu sorunu çözme rolünün üstlenildiğini belirten Prof. Dr. Kantarcı, filmlerde ideal ABD ailesinin işlendiğini, sosyal olaylar ve göçmen meselesinin ABD'nin ulusal çıkarlarına göre işlendiğini, küresel egemenliğin ve dünyanın tek hakimi olarak ABD'nin gösterildiğini anlattı. Prof. Dr. Kantarcı, sunumunu, "Eğer dünyada güçlü olmak istiyorsanız; edebiyattan sanata, film endüstrisinden medyaya kadar pek çok alan hakim olmanız gerekiyor" sözleriyle diyerek bitirdi.

Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç da sinema sektörünün çok önemli olduğunu, Türkiye'nin doğru tanıtımında sinema sektörünün desteklenmesi gerektiğini, devletin bu yönde gerekli bütçe ayırması gerektiğini kaydetti. Başkan Koç, katılımından dolayı Prof. Dr. Şenol Kantarcı'ya teşekkür plaketi takdim etti.

http://www.hurriyet.com.tr/sali-grubu-toplandi-40313443?utm_source=t.co&utm_medium=post